Kredi

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Bankalar üzerinden kullanmış olduğu kredi borcunu ödemeden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ? Tüm detaylar yazının devamında.

Ölen kişinin kredi borcu ödenmez ise ne olur? Ölen kişinin borcu ödenmez ise yasal takip başlatılır mı gibi tüm sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Bankalar ödemelerini düzenli yapan müşterilerine ihtiyaçları doğrultusunda kredi veriyor olsa da, kendilerini güvenceye almak bankanın önceliğidir. Konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi çeken bir kişi, bu kredinin borcunu bitirmeden vefat ederse, bankanın sözleşmesinde belirtmiş olduğu maddeler devreye girer. Aslında burada ön önemli husus krediyi kullanan kişinin kredi işlemleri esnasında Hayat Sigortası yaptırmış olup olmadığı gerçeğidir.

Kredi Kullanan Kişinin Hayat Sigortası Olmaması Durumunda

Bir bireyin kullanmış olduğu kredi türüne ve miktarına bakılmaksızın, kişi vefat ettiğinde Hayat Sigortasının olup olmadığı kontrol edili. Bankala kredi kullandırma işlemi esnasında hayat sigortasını şart koşuyor olsa da, sigorta yapılmamış ve kredi tutarını ödemeden vefat etmiş kişiler olabiliyor. Bu tür bir durum ile karşılaşıldığında en çok mağdur olan kişiler mirasçılar olmaktadır. Örneğin; Babanız A bankasından 40.000 civarında bir kredi kullanımı gerçekleştirdi. Bu tutarın bir kısmını ödedikten sonra yaşamını yitirdi, Babanız kredi kullanımı sırasında hayat sigortası yaptırmış ise bu tutarı sigorta karşılayacaktır. Eğer Babanızın hayat sigortası yok ise bu borç çocuklarına kalacaktır. Böyle bir durumda babanızın borcunu reddi miras yapabilirsiniz. Reddi miras detaylarını araştırıp veya bir avukattan öğrenebilirsiniz.

Reddi miras konusunda bildiklerim şunlar; Ölen kişinin mirasçıları borçu ödemek istemiyorsa reddi miras yapabilirler. Fakat burada ufak önemli bir detay karşımıza çıkıyor. Eğer babanız için reddi miras hakkınızı kullanırsanız babanızdan size kalan ev, arsa veya para var ise bunları da alamazsınız.

Ölen Kişinin Hayat Sigortasının Olması Durumunda

Hayat sigortası kredilerde mecburi hale getirilmiştir. Bunun nedeni ise kredilerin uzun vadeli olması ve günümüzde ne tür aksilikler ile karşı karşıya kalınacağı tahmin edilememesidir. Kredi borcu olan bir kişinin ölmesi durumunda hayat sigortasının yapılmış olup olmadığı banka tarafından tespit edilir ve buna göre işlem başlatılır. Fakat bazı durumlar hayat poliçesinin dışında kalabilir bunları bilmenizde fayda var. Ölen bir kişinin hayat sigortası olmadığından dolayı borcu kalmış ise, önce kredi kullanım esnasında kefil gösterilip gösterilmediğine bakılır. Eğer kredi için kefil gösterilmiş ise kefil gösteren şahıs banka tarafından takibe alınır ve borcu ödemesi için gerekli bilgilendirmeler yapılır.

Benzer Yazılar:  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Hayat sigortası hangi durumlarda ödeme yapmıyor?

Kredi borcu bulunan bir kişinin ölümünde intihar veya farklı şüphe uyandıracak nedenler var ise, hayat sigortasının bağlı olduğu şirket, kişinin otopsi raporunu isteyebilir. Bu durum karşısında ölen kişinin borcuna istinaden ödeme yapılmayabilir.

Bütün bankalarda sistem aynı işler. Her ne kadar kredi kullanım esnasında hayat sigortası yapılma şartı aranıyor olsa da burada sizlerin vereceği bilgilerin önemi yüksektir.

Örneğin; Bir bankaya gittiniz ve araç kredisi kullanmak istediniz. Banka çalışanı sizlere hayat sigortası yapmaya başladığında bazı sorular yöneltecektir. Bu soruların bazıları ise şu şekilde; Kalp rahatsızlığınız var mı? Daha önce ameliyat oldunuz mu? Kronik bir rahatsızlığınız var mı gibi bir çok hastalık gurubu hakkında bilgi alacaktır. Sizler ise bu bilgilere doğru cevap vermediğiniz taktirde, bu hastalıkların herhangi birinden kaynaklanarak vefat etme durumunda sigorta şirketi bankaya olan borcunuz için ödeme yapmaz.

Hayat Sigortası Olan Bir Kişi Ödenen Kredi Miktarı Geri Alınabilir mi?

Kullanmış olduğunuz herhangi bir krediye istinaden yaptırmış olduğunuz hayat sigortası, kişinin kredi borcunu ödemeden ölmesi durumunda sigorta şirketi borcun tamamını karşılayacaktır. Bazı durumlar ise bunun dışında yer alır. Ölen kişinin intihar etme durumu, hayat sigortası yaptırma esnasında vermiş olduğu bilgilerin doğru olmaması gibi durumlar.

Hayat Sigortası Kredi Borcunun Ne Kadarını Kapsar?

Bankalardan almış olduğunuz kredi için bütün bankalar hayat sigortasını şart koşmuştur. Hayat sigortası primleri düşük olsa da gerçekten hayat kurtarıyor diyebiliriz. Neticede ölen kişinin geride kalan kredi borcu, hayat sigortası olmadığı taktirde borç mirasçılara kalıyor. Bu durum ise içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Sigortalının vefat etme durumunda hayat sigorta poliçesi doğru beyanlara göre doldurulmuş ise kredi borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Örneğin; 30.000 TL civarında kredi kullanımı yapan bir kişi 15.000 TL’lik kısmını ödedikten sonra vefat etmiş ise, sigortalı bu kişinin 15.000 TL kalan borcunu değil borcunun tamamını kapatmaktadır. Böyle bir durumda mirasçılar 15.000 TL tutarı sigorta tarafından alabilirler.

Benzer Yazılar:  Kredi Notu Neden Düşer ve Yükseltme Yöntemi

Burada ufak bir detay var, her ne kadar sigorta şirketinin bu borcun tamamını karşılama gibi bir zorunluluğu olsa da, Hayat sigortası sözleşmesinde bazı şirketler, kalan kredi tutarı için ödeme yapılacağını belirttiği için sadece yaşamını yitiren kişinin kalan kredi borcu için ödeme yapıyor. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka bir avukat ile sözleşme detaylarını görüşmenizde fayda var.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartı kullanımı yapan bir kişinin ölümünden sonra kredi kartı borçları var ise, hayat sigortası alınıp alınmadığı incelenir. Hayat sigortası yok ise kredi kartından kalan borçlar mirasçıları tarafından ödenmesi talep edilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan kişiler ölüm belgeleri ile bankalardan borç bilgisi alabilirler. Mirasçılar borcu ödemek istemiyorsa, reddi miras haklarını kullanabilir. Reddi miras haklarınız ile ilgili bu konu üzerinde uzman olan bir avukattan bilgi almanız faydanıza olacaktır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur adlı yazımızda sizlere bir çok sorunun da cevabını vermeye çalıştık. Yeni bir kredi başvurusu yaparken bu tür maddelere dikkat etmeniz çocuklarınız ve eşiniz için doğru bir adım attığınızın işareti olacaktır.

Neşe Karakuş

2015 yılından itibaren Ekonomik alanda bir çok web sitesine SEO uyumlu makale yazarlığı yaptım. Aktif olarak enuygunkredi.info sitesinde içerik sağlayıcı olarak hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı