Kredi

Kredi Sicili Nedir? Kaç Yılda Temizlenir

Bankalar ile yapmış olduğunuz tüm finansal işlerimlerin kayıt bürosu ve merkez bankasının bünyesinde tutulmakta olan rapor. Peki ama kredi sicilimizi nasıl temize çıkarırız.

Bir çok bankanın belirlemiş olduğu kriterler sonucunda siciliniz kayıt altına alınmaya başlar. Kredi kartı kullanımınız dan tutun da, fatura ödemelerine kadar yaptığınız tüm bu işler kayıt altına alınmaktadır. Düzenli ödemeler sonucunda siciliniz sorunsuz devam ederken, bazen bir gün bile geciktirmiş olduğunuz kredi kartı veya kredi borcunuz sicilinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bankaların sizin yakından takip etmesinin en önemli unsurlarından biri ise iyi bir müşterimi yoksa sıkıntılı bir müşterimi olduğunuzu belirlemektir. Her banka ödeme gücü iyi olan sorunsuz müşteriler ile çalışmak ister. Banka siciliniz hayatınız boyunca karşınıza çıkacağından dolayı doğru hamleler yapmanız gerekmektedir. Örnek verecek olursak bir kredi kartı veya kredi başvurusu yaptığınız esnada bankaların otomatik sistemi üzerinde sicil durumunuz değerlendirilecektir. Eğer ödemeleriniz düzenli yapılmış ise yaptığınız başvuru sonucu olumlu olarak değerlendirilecektir.

Kredi Sicili Kara Liste Nedir ?

Kredi sicilimizin oluşumu ilk kredi kartı kullanımından itibaren başlar. Taksitli veya nakit avans çekimleri dahil tüm ödemelerin düzenli ödemesi kart kullanıcısına büyük avantaj sağlar. Bunun yanı sıra bankaya olan kredi borcunun veya kredi kartı borcunu 3 ay süre ile ödemezseniz hakkınızda yasal işlem başlatıldığı gibi banka tarafından kara listeye alınırsınız. Kara listeye alındığınızda A bankası veya B bankası olmasının hiçbir önemi yok. Bankaların sistemi ortak çalışmaktadır. Yani herhangi bir bankaya kredi başvurusu veya kredi kartı başvurusu yaptığında sizin kara listede olduğunuzu belirtecektir. Hangi bankada işlem yaparsanız yapın ödeme günlerini dikkate almalısınız. Kara Liste göründüğü gibi içinden çıkabilecek kolay bir durum değildir. Bu yüzden kontrollü harcama ve zamanında ödeme sizin bankalar ile olan ilişkilerinizi daha ileriye taşıyacaktır.

Kredi Sicili Puan Durumu

Kredi sicilimizin puan durumu bizlere az riski orta riskli ve yüksek riski olduğumuzu göstermektedir. Aşağıdaki tabloda Puan durumuna göre kişinin hangi derecede olduğunu gösteren şablon eklenmiştir. Kredi notunuzu Findeks üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Benzer Yazılar:  3 Ay Ertelemeli Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicil Puan Durumu

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalar aracılığı ile almış olduğunuz kredi kartı veya kredi kullanımın düzensiz ödemeler sonucunda Sicilinizin kötüye gitmesi kaçınılmaz bir durumdur. Peki ama diyelimki sicilimiz bozuldu bunun üstesinden nasıl gelmeliyiz. Banka borcunun bulunduğu banka ile ilişkilerinizi düzelmek için en kısa sürede ödeme yapmanız gerekmektedir. Kredi kullandığınız banka sizin hakkınızda yasal işlem başlatmış ise, banka avukatı size ulaşacaktır. Banka avukatının ulaşmasını beklemeden bu durumu kısa sürede çözmeniz sizlerin faydasına olacaktır. Bazı bankalar müşterini daha fazla mağdur etmemek adına borç durumun da taksitlendirme yapabiliyor. Bu sayede kişi borcunu imkanı dahilinde daha rahat ödeyebiliyor. Her ne kadar banka borcunun peşine düşüyor olsa da, bankadan önce sizler kendi borcunuzun üzerine düşüp ödeme çabası verirseniz kara listeye girmekten kurtulursunuz. Kara listeye alındıktan sonra Kredi kartı borcu veya bankaya olan borcunuzun tamamını ödemiş olsanız bile geçmişte geciktirdiğiniz gün banka kayıtlarında yer almaya devam edecektir. Kredi sicilimizi nasıl temize çıkarabiliriz? Bankalar 5 yılda bir kredi sicilinde güncelleme yapar, bu süre zarfında yaptığınız düzenli ödemeler veya yapılandırma borcunuzun zamanında ödenmesi sicilimizin temize çıkmasına neden olur.

Konuyu toparlayacak olursak Kara listeden çıkmak ve kredi sicilimizin temizlenmesi istiyorsanız, ödemelerinizin düzenli olarak yapılmasına dikkat etmelisiniz. Bu durum sizin banka ile daha önce yaşamış olduğunuz sorunları ortadan kaldıracaktır.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı