Kredi

Kredi Notu Nedir Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan kredi almadan önce kredi notunu öğrenip kredinizin onaylanma ihtimalini analiz etmelisiniz. Kredi notunuzu öğrenebilmek için birkaç yöntem uygulanabilir. Kredi notu öğrenmek ücretli bir uygulamadır. Kredi notunuzu öğrenebilmek için tercih ettiğiniz aracı kuruluşa ücreti ödedikten sonra bu notu öğrenmeniz mümkündür. Bu uygulamayı internet ortamından gerçekleştirerek de kolayca bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. KKB yani Kredi Kayıt Bürosu ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

KKB Nedir?

Bilindiği üzere kredi notu KKB tarafınca tutulur. Bankalar, KKB aracılığıyla kredi başvurusunda bulunmuş müşterilerinin kredi notlarını öğrenebilirler. KKB ilk dönemlerinde kredi notunun öğrenme işlemi için yalnızca bankalara destek sağlamaktaydı. Fakat günümüzde bireysel yapılan başvuruların sonunda kişiler kendi notlarını kolayca öğrenebiliyorlar.

Kredi notunuzu KKB aracılığıyla öğrenmek istiyorsanız eğer ilk olarak KKB resmî web sayfasına ulaşmanız gerekir. Karşınıza çıkan sayfada ister bireysel isterseniz de kurumsal olarak hesap açmanız mümkündür. Hesap açıldıktan sonra da sisteme dâhil olmuş sayılırsınız. Sistemden dilediğiniz zaman kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

KKB Nasıl Kullanılır?

Bu işlemi yapabilmek için menüleri takip ederek kredi notunun öğrenilmesi ücretini ödemeniz yeterli olacaktır. KKB haricinde bir diğer yöntem de bankalar aracılığıyla kredi notunun öğrenilmesidir. Kredi notunuzu KKB aracılığı ile öğrenebildiğiniz gibi bankalar aracılığıyla da öğrenmeniz mümkündür.

Söz konusu olan kredi notunun sorgulanma işlemini müşterilere sunan bankalar da mevcut durumdadır. Bu bankalar sayesinde kredi notunuzu hem hızlı hem de kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Bankalar sayesinde kredi notu öğrenmek istiyorsanız eğer bu uygulamayı bankanızın şubesinden ya da internet bankacılığı sayesinde yapabilirsiniz. Bankanızın şubesinden öğrenmek isterseniz bir dilekçe yazıp bu dilekçeyi bankaya iletmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca internetin geliştiği son günlerde eğer internet bankacılığı kullanarak kredi notunuzu öğrenmek isterseniz çok daha pratik bir yol tercih etmiş olursunuz. Bu uygulama için internet bankacılığına giriş yaparak ilgili menülerden kendi kredi notu raporunuzu elde edebilirsiniz. Bankalar, kredi notunuzun öğrenilmesi ücreti olarak sizlerden yaklaşık 5 TL kadar bir ücret talep etmektedir. Bu doğrultuda internet ortamından işiniz çok daha kolay bir şekilde halledilecektir.

Benzer Yazılar:  Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltmenin yolları her zaman için düzenli ödemelerle birlikte artacaktır. Günü gelen ödemelerinizi yapmamanız büyük ölçüde gerilemeye neden olacaktır. Düzenli ödenmesi gereken miktarları aksatmanız, daha büyük problemlere yol açacaktır.

Fakat ne kadar borcunuz olsa da tek seferde kapatmanız veya dengeli bir ödeme planı çıkarmanızda notunuzun yükselmesine neden olur. Puanınızın düşün olması birçok banka tarafından krediye uygun değildir sonucuna ulaştıracaktır. Bu nedenle kredi notunun öneminin tartışmasız her zaman için yüksek tutulması gerekmektedir.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı