Kredi

Kredi Notu Neden Düşer ve Yükseltme Yöntemi

Bankalar müşterilerini verdikleri kredi, kredi kartı vb. tüm finansal hizmetlerinde belirli kuralları ve ölçütleri vardır. Sonuçta verdiği nakit desteğini düzenli ve sorunsuz geri almak ister bu nedenle kredi vereceği müşterilerinin belirli şartları taşımasını ister. Kredi alma şartlarının en önemli aşaması kredi talep edenin kredi notudur. Kredi notu düşük olanlara bankalar kredi vermekte çok hevesli durmazlar bu durumda biz tüketiciler için nakit arayışımızda önemli problem olmaktadır.

Kredi Notu Düşme Nedenleri Nelerdir?

Kredi notunun düşmesinin en büyük nedeni hiç şüphesiz ödemesi aksayan kredi ve kredi kartı ödemelerdir. Bankalardan alınan kredi hizmetlerinin aksaması düzenli ödenmemesi, kredi taksitlerini sürekli aksatma, geç yatırma, kredi kartı hesap özetinde gelen borcun tamamını yatıramama, kısacası aksayan eksik yatan her ödeme kredi notunu aşağı çeken ana sebeplerdir.

Kredi notu 1400-1900 arası iyi bir nottur bu aralıklarda olanlar genelde kredi almalarında bir sorun yoktur. Ancak bazen kredi notunuzun yüksek olması mutlak kredi alınır anlamına gelmemeli. Geliriniz ve buna orantılı kredi borçlarınız da göz önünde bulundurulur. Mevcutta ödemeye devam ettiği bir kredi olan, 2-3 adet kredi kartı olanlar bazen ödemelerini hiç aksatmasalar dahi kredi alamazlar.

Kredi Notu Ne Seviyede Olursa Sorun Yaşanır?

Bu durumda olanlardan banka bazen ek teminat ister yani kefil isteyebilir hatta kredi vermeyebilir.

Birde geçmiş bankacılık işlemlerinde bankacılık deneyimi kötü olan ödeme güçlüğüne düşmüş tabiri caiz ise bankalar ile kredi ve kredi kartı borçlarından yüz göz olmuş kara listeye girmiş kişilerin kredi notu düşüktür.

Bunların kredi notu 1100-1400 aralığıdır. Bu durumda olanlar kredi almaları için bankalarda bulunan takibe veya icraya düşmüş tüm borçlarını ödemiş olmaları gerekir. Gelir belgesi gibi şartları taşımaları gerekir ancak o zaman aylık gelirlerinin %50 sine denk gelecek taksit karşılı tutardaki kredileri almaları mümkündür. Tabi başka kredileri var ise ödemesi devam eden o taksit tutarını da düşmek gerekir.

Benzer Yazılar:  Akbank Direkt Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız çok kredi başvurusu yapmayın, kredi arayışı notunuza zarar verir, yine kredi kartınız var ise sakın aksatmayın düzenli ve aylık ekstrenin tamamını ödeyin, kart limitinizin tamamını doldurmayın, taksitli avans, nakit avans çekmeyin yani paraya ihtiyacınız yokmuş gibi görünmeniz lazım.

Çok daha kolay açıdan bakıldığında elimize geçen sonuç direk olarak yasal ödemelerinize dayanmaktadır. Aksatılmış olan tüm ödemler puanınızı etkileyecektir. Tersini düşündüğünüzde düzenli olarak yatırılan tüm ekstreler de yükselmeye neden olacaktır. Ortalama olarak kullanılmakta olan tüm bağlantılarınıza özen göstererek ve ödemelerinizi düzenli olarak yaptığınızda kredi notu yükselmesine neden olan gelişmeleri gerçekleştirmiş olursunuz.

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı