Kredi

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödenirse Ne Olur

Sürekli olarak Kredi kartının dönem borcuna ait asgari ödemesi yapıldığında ne olur ?

Günümüzün bizlere verdiği bir çok kolaylığın başında gelen kredi kartı milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu durum her ne kadar avantalı gibi görünüyor olsa da, aslında dezavantajları da beraberinde getiriyor. Kullanmış olduğunuz herhangi bir bankaya ait olan kredi kartının öncelikle limitini maaşınıza uygun olmalıdır. Neticede burada yapılan kontrolsüz harcamalar sizin büyük bir çıkmazın içine sürükleyebilir. Bu yüzden kart kullanımını önemli ölçüde takip etmelisiniz. Peki kredi kartımızın asgari ödemesini yatırmamızın bize ne gibi eksileri vardır bunlardan bahsedelim.

Kredi Kartının Asgarisini Yatırmak

Asgari tutarı yazımızı başında açıkladım toplam harcama, yani dönem borcunuzun 3/1 kısmına asgari tutar olarak adlandırabiliriz. . Bu kısım bütün bankalarda aynıdır. Örnek verecek olursak; bu ay gelen kart ekstrenizde toplam 1000 TL borç var diyelim bu borcun % 30 kısmı yaklaşık 300 TL gibi bir rakam yapıyor.  Kartınızın tutarı ne kadar olursa olsun asgari tutarınız harcama yaptınız aya ait dönem borcunuzun üzerinden hesaplanan tutardır.

Kredi Kartı Limitleri  Göre Asgari Tutar Yüzdesi

  • 1000 TL den 15.000 TL’ye Kadar Limiti Olan Kredi Kartları İçin Belirlenen Oran: % 30
  • 15.000 TL den 20.000 TL’ye Kadar Limiti Olan Kredi Kartları İçin Belirlenen Oran: % 35
  • 20.000 TL den 40.000 TL’ye Kadar Limiti Olan Kredi Kartları İçin Belirlenen Oran: % 40

Ödenen Asgari Tutar Puanımızı Etkiler Mi ?

Kredi kartımızın kesinleşmiş olan ekstre borcunun kesim tarihinden sonra yaklaşık 10 gün içerisinde ödememiz gerekmektedir. Bu süre içerisinde tutarın tamamını ödemediğiniz taktirde her geçen gün için gecikme faize ödersiniz. Ayrıca puanınızı büyük ölçüde etkiler. Puanımızı etkilememesi için ne yapmalıyız. Kredi kartının son ödeme tarihine kadar en azından borcunuzun asgari tutarına ödeme yaparak puanınızın olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar:  Kredi Notu Nedir Nasıl Öğrenilir?

Sürekli Asgari Tutar Ödemesi Yapmak

Kredi kartı kullanımından dolayı oluşan borçlar bütçenizi aştığında mutlaka kontrol altına almanız gerekmektedir. Neticede bize bankaların imkan sunduğu asgari ödeme  seçeneği sadece kısa süreliğine nefes aldıracaktır. Bunun nedeni ise asgari tutar ödemesinden sonra kalan tutar üzerinden bankanın belirlemiş olduğu yüzdelik faiz tutarı işlemeye devam edecektir ve bir sonraki ay ekstreye yansıyacaktır. Her ay kredi kartınızın asgari borcunu ödemek kredi notu algoritması üzerinden olumlu olarak görünüyor olsa da, bankalarda durum farklıdır. Borcunuzun tamamı ödenmediği için diğer kredi borçlarınız ve toplam banka borçları baza alınarak hesap yapılır.

Asgari Borç Ödenmezse Ne Olur ?

Asgari tutar borcunuzu ödemediğiniz taktirde, kredi algoritmasının tespiti üzerine puanlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Ödeme yapmadığınız süre 90 günü yani 3 ayı geçtiğinde  banka hakkınızda yasal takip başlatır. Kredi notunuzun ve siciliniz’in temiz olması açısından ödemelerinizi dikkate almanız gerekmektedir.

Asgari Ödeme Yapıldıktan Sonra Kalan Tutar İçin Ne Kadar Faiz İşler

Kredi kartı borcunuzun ekstreye yansımış olan asgari tutarın ödenmesinden sonra kalan tutar için işleyen faiz gecikme faizi olarak adlandırılır. Bu kısım bankaların belirlemiş olduğu oranlara göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda örnek bir hesaplama görebilirsiniz.

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama örnek tablo

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Yaklaşık 1 yıl içerisinde 2 ay üst üste kredi kartı asgari ödemesinin yapılmaması halinde kartınız banka tarafından kullanıma kapatılmaktadır. Aynı şekilde takvim yılı içerisinde 3 kez dönem ekstre tutarınızın asgari ödemenizi gerçekleştirmediğiniz süre zarfında banka kartınızı tamamen kapatıp hakkınızda yasal işlem başlatıyor.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı