Kredi Kartı

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Ve Ne Zaman Kalkar

Bankalar tarafından verilen ödeme biçimi olarak adlandırılan kredi kartı bloke olduğunda nasıl açılır ?

Günümüzde bir çok insanın aktif olarak kullanmış olduğu kredi kartı kullanımı bir çok kolaylığı da beraberinde getiriyor. Nakit taşıma zorunluluğu olmadan bir çok yerde sorunsuz alıveriş yapabilme imkanı sunuyor. Bankanızın size vermiş olduğu kredi kartının limiti Maaş durumuna ve banka sicilimize bakılarak belirlenirken, kullanıma başladığınızda itibaren düzenli ödemeleriniz de sicilinize olumlu yönde yansıyor.

Kredi Kartı Blokesi Nedir ?

Öncelikle kredi kartı kullanıcılarının bilmesi gereken, kullanmış olduğunuz kartın güvenlik nedeni ile Bloke edileceği ihtimalinin yüksek olmasıdır. Kredi kartı kişinin kendi tarafından bloke edildiği gibi ayrıca kendi bilgisi dışında bankanın şüpheli gördüğü işlemler de bloke konulur. Bu şekilde bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda paniklemeden kredi kartınızın ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri yetkililerine bağlanarak gerekli güvenlik adımlarını geçtikten sonra bloke edilme nedenini öğrenebilirsiniz. Örnek verecek olursak; kredi kartınız ile bir işlem yaptınız bu işlemi yaptınız Pos cihazı şifre istemeden çekimi gerçekleştirdiğinde bu işlemi sizin yaptığınıza bakılmaksızın kartınızı güvenlik sebeplerinden ötürü bloke eder. Yani kredi kartınız bir çok nedenden ötürü bloke edilebilir. Üst üste girmiş olduğunuz şifre, kredi kartınız ile İnternet üzerinden yapılan sanal pos ödemesi gibi bir çok örnek verebiliriz.

Kayıp Ve Çalıntı Gibi Durumlarda Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Bir çok kredi kartı kullanıcısının karşı karşıya geldiği kayıp çalıntı durumunda mağdur olmamak için durumu fark ettiğiniz anda ilk işiniz müşteri temsilcisini aramak olsun. Bütün bankalarda çalışma prensibi aynıdır. Kredi kartınız ile ilgili bilgi almak istediğinizde sizi farklı tuşlama seçeneklerine yönlendiriyor olsa da, kartınızı kaybettiğiniz de veya çalınması halinde durum bu şekilde değil. Müşteri hizmetlerine bağlandığınızda direk anons olarak kayıt ve çalıntı kart işlemleri için şu numaraya tıklayın uyarı ile karşılaşırsınız ve tuşlamayı gerçekleştirdiğiniz anda direk bağlanacaktır. Bankalar müşterilerinin mağdur olmaması adına işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kredi kartınızı bloke ederek, kötü niyetli kişilerin harcama yapmaması açısından önlem almış olursunuz.

Benzer Yazılar:  Kredi Kartı Aidatı Geri Alınır Mı

Kişinin Borcundan Ötürü Kredi Kartına Konulan Bloke Kaldırılır Mı ?

Kredi kartında yapılan işlemler banka tarafından güvenlik kriterlerine takıldığında bloke edilir. Bu durumu müşteri hizmetleri ile görüşüp çözebilirsiniz.Kredi kartı kullanımından dolayı dönem içi harcamalarından kaynaklı 3 ay  Asgari ödemesi yapılmamış ise hakkında yasal takip başlatır. Bu süreçte kartınız banka tarafından bloke edilir. Bankaya olan kredi kartınızın borcunu tamamını ödeseniz bile bu kartınızın tekrar açılacağı anlamına gelmez. Bankanın kendi inisiyatifindedir.

Atm’de Yapılan İşlem Sonrası Kredi Kartı Bloke Edilir Mi ?

Öncelikle şunu iyi bilmeliyiz kredi kartı ile yaptığınız işlemlerden ötürü kartınız bloke edilmiş ise, bunun en büyük nedenlerinden biri yapılan şüpheli işlemlere istinaden bankanın kartınızı güvene almasıdır. Kredi kartınızın ekstre borcunu ödemek için Atm’ye gittiniz. Burada şifrenizi üst üste 3 kez yanlış girdiğinizde ATM kartınızı  güvenlik dolayısı ile bloke eder.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Kartınızın bloke olduğunu öğrendikten sonra yapacağınız işlem Kredi kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçmek olacaktır. Müşteri hizmetleri yetkilisi bazı güvenlik sorularına cevap vermenizi isteyecektir. Bu adımları tamamladıktan sonra kredi kartınızın bloke sini açtırabilirsiniz. Peki süreç nasıl işliyor. Müşteri temsilcisi ile bloke kaldırma işlemini tamamladıktan sonra müşteri hizmetleri yetkilisi sizin durumunuz ile ilgili talep formu oluşturuyor. Oluşturulan bu talep formu kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın güvenlik birimini ekranına düşüyor ve oradaki temsilci sizinle iletişime geçiyor. Kredi kartınızın bloke olması ile ilgili detayları anlattıktan sonra işlemin siz tarafından yapılıp yapılmadığını, hangi tarihte ne kadar tutar çekildiği hakkında bilgileri de verdikten sonra sizin onayınızı alarak kredi kartınızın bloke işlemini kaldırıyor.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı