Kredi Kartı

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınır Mı

Kullanmış olduğumuz kredi kartı aidatı geri alabilir miyim şartları nelerdir. Kredi kartı aidatı nedir ? gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Ülkemizde milyonlarca kişi aktif olarak kredi kartı kullanımı gerçekleştiriyor. Kredi kartı aidatlarını geri alma ile ilgili yapılması gerekenleri burada sizlerle paylaşacağız. Günlük hayatımızın her yerinde sık sık kullanmış olduğumuz kredi kartımız bizlere avantajlar sunmuş olsa da aslında dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Kredi kartı kullanımı yapan kişilerin maaş gelirini göz önünde bulundurarak harcamalarını o yönde yapmaları ilerleyen aylarda sıkıntı yaşamamalarına neden olacaktır. Bütün bankalar kullandırmış olduğu kredi kartından aidat almaktadır. Kredi kartlarının yıllık üyelik aidatları karta veya avantajlarına göre değişlik göstermektedir. Kullanıcıların en çok şikayet etmiş olduğu kart aidatı hakkında, bankalar düzenlemeye gitmiş olsa da aslında buradan net bir şey ortaya çıkmamıştır. Kredi kartı üyelik aidatları genelde yıl sonuna doğru müşterilerin kredi kartı ekstre tutarlarına yansıtılır ve tahsil edilir.

Kredi Kartı Aidatını Geri Alabilirmiyim ?

Her bankanın kendi prosedürü vardır. Kredi kartı aidat kesintilerini ekstreye yansıtıp tahsil ettikten sonra müşterinin talebi üzerine bir kısmını veya tamamını iade edebiliyorlar. Bankaların farklı çalışma prensipleri müşterisine ve kartını kullanmaya teşfik etmek amaçlı değişebiliyor. Örneğin; A bankasında bir kredi kartınız var uzun süredir kullanıyorsunuz diyelim. Yıl sonu geldiğinde 120 TL gibi bir tutar ekstrenizde üyelik aidatı olarak görünüyor. Burada yapmanız gereken kredi kartının ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri temsilcileri ile görüşmeniz olacaktır. Müşteri temsilcisine, bankanıza ait kredi kartını uzun süredir aktif olarak kullanıyorum, buna rağmen üyelik aidatı yansımış eğer mümkünse paranın geri iade edilmesini talep ediyorum diyebilirsiniz. Bu yöntemi kendim bir zat denedim. Müşteri hizmetleri yetkilisi ile görüşmemi burada sizlere bahsettiğim gibi anlattım, müşteri temsilcisi tarafıma şu şekilde bir açıklama yaptı; Tarafımızdan alınan yıllık üyelik aidatının ücret iadesi bulunmamaktadır. Fakat bankamıza ait olan kredi kartınızı 1 yıl süre ile kullanmaya devam ederseniz hesabınıza 80 TL bonus puan tanımlayabilirim ifadesini kullandı. Neticede benim işime geldi diyebiliriz 120 Tl üyelik aidatı kesildi 80 TL bonus olarak kullandım 40 TL cebimden çıkan para oldu. Sizlerde burada anlattıklarımı deneyebilirsiniz.Banka sizlere kredi kartınızın üyelik aidatını iade etmeme konusunda direniyorsa sizde tüketici hakem heyetine başvuracağınızı belirtebilirsiniz.

Benzer Yazılar:  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Ve Ne Zaman Kalkar

2019 Yılı Kredi Kartlarına Göre Üyelik Aidatları

Banka Adı Kart Adı Yıllık Kart Ücreti
TEB BANKASI Bonus 84 TL
Garanti Bankası Miles&Smiles 98 TL
Akbank Free Card 0 TL
İş Bankası Maxi Miles 110 TL
Anadolu Bank Standart 60 TL
Vakıfbank WorldCard 86 TL
Garanti Bankası American Ex. 280 TL
Denizbank Bonus 98 TL
HSBC BANK Advantage 78 TL
QNB Finansbank CardFinans 103 TL
QNB Finansbank Fix Card 0 TL
CepteTeb CepteTeb 75 TL
Albaraka Türk Gold 80 TL
İş Bankası Maximum 66 TL
Şekerbank Şeker Kart 0 TL
Yapı Kredi WorldCard 104 TL
Halkbank Paraf 32 TL
Kuveyt Türk Business 0 TL
ING Bank Bonus 102 TL
Garanti Bankası Flexi Card 0 TL
Yapı Kredi Play 0 TL
Akbank Axess 109 TL
Yapı Kredi Adios 137 TL
Fibabanka Bonus 75 TL
Odeabank Bank’O Card 0 TL
Garanti Bankası Bonus 103 TL
Akbank Axess Gold 122 TL
Albaraka Türk Classic 70 TL
Türkiye Finans Happy Card 35 TL
ICBC Bank Bonus 75 TL
Akbank Wings Card 124 TL

Bazı bankalar kredi kartlarını müşterilere teslim etmeden önce Kredi kartı üyelik aidatının alınmadığını belirtiyor. Kredi kartı kullanımı yapan milyonlarca kişinin sık sık bu konudan sorun yaşıyor olsa da, ne yazık ki bankalar bu ücretleri almaya devam ediyor.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı