Kredi

Konut Kredisinde Zorunlu Olan Sigortalar

Konut sahibi olmak, günümüz şartlarında düzenli gelirle bile zor elde edilecek bir durumdur. Özellikle ihtiyaç listelerinin değişmesinden sonra ise genel olarak ev sahibi olmak artık zorunlu ihtiyaçlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Bunun yanında ülkemizde prestijin bir karşılığı olarak görülen ev sahibi olmak, konut sahibi olmanın en önemli nedenlerinden olarak bilinmektedir. Bakıldığı zaman bankalar, müşterilerinin ilgili ihtiyaçlarına özel olarak krediler düzenlemekte ve buna uygun geri ödeme planı sözleşmeleri imzalamaktadır. Özellikle uzun vadeli ve düşük oranlı faizleri içeren konut kredilerinde, bankaların yapması zorunlu ve isteğe bağlı olarak değişen birçok farklı sigorta çeşitleri de vardır. Bu sigorta çeşitleri, genel olarak müşterilerin isteklerine ve uygun çözüm stratejilerine göre farklılık gösterecektir. Tüketici kuruluşların istediği zorunlu sigortaların olduğu gibi, yasal olarak herhangi bir zorunluluğu olmayan sigortalar da bulunmaktadır.

Konut Sigortası

Evde meydana gelebilecek olan her türlü doğal afet ile hırsızlık ve terör gibi olaylara karşı evin garanti altına alınması, konut sigortası tarafından sağlanmaktadır. Bazı bankalar, konut kredilerinin son taksit ayına kadar konut sigortasını zorunlu tutmaktadır. Özellikle yıllık olarak tahsil edilen konut sigortası, bazı bankaların avantajlı kampanyaları ile birlikte iki eşit taksitte de ödenmektedir. Özellikle bu sigortanın aktif olduğu zaman aralıklarında müşterilerin başına gelecek olaylardan sonra, sigorta şirketleri gerekli ekspertiz raporları eşliğinde, oluşan zararları müşteriye ödeyecektir.

Zorunlu Deprem Sigortası

Kanuni olarak ev satın alanlara ve ev kredisi çekenlere zorunlu tutulan tek sigorta, Zorunlu Deprem Sigortası olmaktadır. Özellikle bulunulan konuma ve yapının cinsine göre belirlenen bu sigortada, ilgili evin metrekare fiyatı da önemli bir önem arz etmektedir. Belirli brüt metrekare fiyatı ile brüt metrekaresi çarpılarak, ilgili sigortanın ödeme tutarı belirlenmektedir. Deprem sonucu meydana gelebilecek her türlü olayı da içerisine dahil eden Zorunlu Deprem Sigortası, aynı zamanda sadece kısmi ya da tamamen olan zararlarda teminat altına alma işlemini göstermektedir. Aksi durumlarda ise bu sigortanın hasarı karşılanması beklenmez. Zorunlu Deprem Sigortasının maksimum tutarı ise tüm bina tipleri için 150 bin TL olarak belirlenmiştir.

Benzer Yazılar:  Ptt Emekli Kredisi

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı