Kredi

Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir?

Günümüzde birikim yapmak çok zorlu ve yorucu bir zaman almaktadır. Çünkü bankalar bu gibi durumlarda adeta birikim yapar gibi ödeme planları sunarak kişilere kredi imkanı tanır. Böylelikle kişiler bir şey istedikleri zaman bankalardan kredi alarak bu isteklerini karşılarlar. Kredi seçenekleri günümüzde oldukça fazladır. Fakat bu kredi çeşitleri arasında en çok tercih edileni ise konut kredisidir. Çünkü artık günümüzde herkes ev sahibi olmak istemektedir. Bunun sebebi ise vade süresinin uzun, faiz miktarının düşük olmasından dolayı kira öder gibi ev sahibi olma imkanının olmasıdır.

Konut Kredisi Hakkında

Konut kredisi son zamanlarda en fazla tercih edilen kredilerin hiç şüphesiz başında gelmektedir. Çünkü günümüzde artık kişiler kendi evlerinde oturmak yani ev sahibi olmak isterler. Bunun için birikim yapmak oldukça zordur. Birikim yaparak ev sahibi olmak neredeyse imkansız bir hal almıştır. Çünkü günümüzde fiyatlar her gün yükselmektedir. Bu durumda bankalar insanların karşısına çıkmaktadır. Ev almak isteyen kişiler bankaların konut kredisi seçeneğine başvurarak ev sahibi olabilirler. Konut kredisi başvurularında bankalar diğer kredi çeşitlerine göre daha fazla inceleme yapılır. Çünkü bu kredi seçeneğinde verilen kredi tutarı oldukça fazladır. Durum böyle olunca da bankaların kredi başvurusu yapanları sıkı denetlemesi gayet normal bir durumdur. Bankalar müşteri bir risk taşıdığı zaman kredi başvurularını onaylamaz. Çünkü kredi olarak verilen paranın bir risk altına atılmasını istemezler. Krediyi genelde geri ödemede herhangi bir sıkıntı çekmeyecek olan kişilere verirler.

Konut Kredisinde Oluşan Masraflar

Konut kredisi içerisinde en fazla masraf barındıran kredi türüdür. Çünkü sonunda bir ev sahibi oluyorsunuz ve bu ise masraflı bir durumdur. İlk başta başvurunuz ön onay aldığı zaman banka eve bir ekspertiz yollar ve evin değerinin ölçümü yapılır. Bu ücret sizden tahsil edilir. Bunun dışında ev satın alındığı zaman sigorta, ipotek ücreti, poliçe ve tapu harcı gibi masraflar ayrıca size kredi miktarı dışında oluşabilecek masraflardır. Bu ücretleri karşıladığınız zaman bir ev sahibi olursunuz. Böylelikle en sonunda borcunuzu tamamen ödediğiniz zaman ipotek kalkar ve tapu tamamen sizin üzerinize geçer.

Benzer Yazılar:  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı