Kredi

Konut Kredisi Ekspertiz Bedeli Ne Kadar?

Günümüzün değişen ihtiyaçları ve global hale gelen popüler dünya kaynakları nedeniyle, artık günlük giderlerin düzenli gelirlerle karşılanması ve kişilerin taşınmaz mal alması zor hale girmiştir. Özellikle prestij meselesi olarak sayılan ev sahibi olmak da, bu yüzden ülkemizde çok yoğun ve yüklü bir finansal zorluk olarak bilinmektedir.

Bankalar genel olarak müşterilerinin bütün ihtiyaçlarına yönelik olarak krediler oluşturmakta ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre finansman sağlamaktadır. Bundan dolayı da sürekli olarak konut kredileri açılmakta ve müşteriler de alacakları kredi miktarına ve ödemeleri gereken tutarların durumuna göre banka tercihlerinde bulunurlar. Bankaların konut kredilerinde önemli olan, öncelikle tüm masrafların hesaplanması ve geri ödeme planında meydana getirilecek paraların önemli bir hal almasıdır. Bunun en önemli yansımalarından bir tanesi de ekspertiz raporu olacaktır. Bilindiği üzere konut kredilerinde bankalar kendilerinin anlaşmalı olduğu kişiler üzerinden ev hakkında raporlama alır ve belirlenen ev değerinin %70’i ile %80’i arasında bir kredi oluşturur. Bu sayede kişilerin belirli bir anapara ile birlikte ev sahibi olmalarının önünde bir engel yoktur. Aynı zamanda bankaların istediği şartları sağlayan müşteriler, bu ekspertiz bedelini de krediden düşmüş şekilde alacaklardır. Çünkü hiçbir banka konut kredilerinde evin değerinin %100’üne denk gelecek şekilde bir kredi kullandırmaz. Aynı zamanda raporlama değerlerinden genelde metrekare ve evin malzemesine göre değerler ön plana çıkar.

Bankalar ve Ekspertiz Kullanımı

Bankalar konut kredilerini verirken, opsiyonu müşterilere bırakmak yerine profesyonel kişilere bırakmıştır. Bu sayede evin değerine ve kişilerin maddi güçlerine göre belirli krediler oluşturulacaktır. Bankalar bu sayede kendilerine de avantaj sağlayacak bir ortam yaratmaktadır.

Bankaların Konut Kredisinde Ekspertiz Ücretleri

Ziraat Bankası, konut kredisi ekspertiz ücretlerinde 455 TL ve üzerinde değerler almaktadır. Halkbank ise ekspertiz raporlama işlemlerinin ücretini 650 TL olarak belirlemiştir. Şekerbank üst sınırı 2 bin 225 TL olarak belirlemiş ve Denizbank ise 700 TL paritesine durumu sabitlemiştir. Akbank 750 TL ve Burgan Bank ise 1000 TL değerinde bir ekspertiz raporu ücretlendirmesini, kredi ile birlikte sunmaktadır.

Benzer Yazılar:  Hayat Sigortaları ile İlgili Sorular

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı