Kredi

Konut Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar

Bankalar kendi aralarında yaşadıkları rekabetlerden dolayı kendilerine daha fazla müşteri çekebilmek için çeşitli yenilikler ve fırsatlar sunmaktadır. Bu yenilikler ve fırsatlar karşısında kendilerine daha fazla müşteri geleceğini düşünmektedir. Böylelikle bankalar kredi çeşitlerini artırarak ve kredi faizlerini düşürerek kredi imkanları tanırlar. Kredi çeşitleri arasında en fazla tercih edilen kredilerden birisi hiç şüphesiz konut kredisidir. Çünkü konut kredisi vade olarak en uzun vadeye sahip ve faiz oranı olarak en düşük faize sahip olan bir kredi türüdür. Böylelikle ev sahibi olmak isteyenler konut kredisine başvururlar ve banka uygun görür ise kredi başvurusunu onaylar. Tabi konut kredisinde başvurulan kredi miktarı diğer kredi türlerine göre daha fazla olduğu için bankalar daha fazla evrak ister ve daha titiz davranırlar. Fakat bilmeniz gerekir ki satın almak istediğiniz evin satış fiyatının tamamını kredi olarak alamazsınız. Evin satış fiyatının %80’ini kredi miktarı olarak bankadan alabilirsiniz. Zaten evin satış fiyatı banka tarafından yollanan ekspertiz tarafından belirlenmektedir.

Kat Mülkiyeti

Satın almak istediğiniz ev henüz yapım aşamasında ise konut kredisine başvuru yapacağınız zaman kat mülkiyetini başvuru evraklarının içerisine koymanız gerekmektedir. Eğer kat mülkiyeti yok ise başvurunuz biraz zor bir sürece doğru ilerleyebilir.

İskan

Kat mülkiyetinin olmadığı evler için binanın iskanı var mı yok mu diye kontrol edilmelidir. Bu durumda ise satın alacağınız evin bağlı olduğu belediyeye giderek konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Gelir Belgesi

Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerinin hepsinden gelir belgesi istemektedir. Çünkü verecekleri kredinin geri ödemesinde herhangi bir sıkıntı olmamasını yani paralarının bir risk altında bulunmamasını isterler. Ayrıca banka gelir belgesine bakarak aylık gelirinizden daha fazla taksit olmaması için bir ödeme planı oluşturur.

Benzer Yazılar:  Kredi Notu Nedir Nasıl Öğrenilir?

Nüfus Cüzdanı

Tek başına verilen bir nüfus cüzdanı fotokopisi bile bankaların kredi başvurusunu değerlendirmesi için yetebilecek düzeyde bir belge olarak kabul edilmektedir. Çünkü nüfus cüzdanı üzerinde bulunan bilgiler ile sizin kredi notunuz öğrenilir. Kredi notu ise bankaların kredi başvurularında değerlendirdikleri en önemli belgedir. Kredi notunuz sayesinde yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilir ve olumlu ya da olumsuz cevap verilir.

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı