Kredi

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır

Bankalar ve finans kurumları ile olan ilişkileriniz beraberinde çeşitli sorumluluklar da yüklemektedir. Bu sorumlulukların en önemlisi borçlarınızın zamanında ve tamamının ödenmesidir. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizde, ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmezseniz Kara Listeye girme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Kara liste nedir?

Merkez Bankası tarafından tutulan ve ödemelerinde önemli gecikme süreleri yaşayarak borçlarının tahsil edilebilmesi için icraya maruz kalan bireylerin tutulduğu listedir. Bankalara olan kredi kartı ve kredi borçlarında banka ödeme gününü en fazla 3 ay geciktirmenize müsaade eder. Üçüncü ayın sonunda banka yetkilileri isminizi ve dosyanızı avukatlarına yönlendirerek hakkınızda idari ve yasal takip açılmasını talep ederler. Bunun ardından avukatlar da genelde bir kere size ödeme yapma imkanı tanıyarak listeye girmemeniz için son bir şans verirler. Eğer hala ödemeyi gerçekleştirmedi iseniz hakkınızda icra takibi başlatılır ve isminiz Merkez Bankası’na iletilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Merkez bankası ismi kara listeye girmiş bireylerin bankalar ile ticari ilişkilere girmesine izin vermez. Tekrar bir banka ile çalışabilmek için mevcut borcunuzun tamamını ödemeniz ve ardından 5 yıl beklemeniz gerekmektedir. Beş yılın ardından Merkez Bankası size bir şans daha tanıyarak isminizi kara listeden çıkarır.

Kara listede olduğumu nasıl öğrenebilirim?

Eğer son 5 yıl içerisinde bankalar ile olan herhangi bir ilişkinizde icralık olduysanız kara listede olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Avukat tarafından açılan dava otomatik olarak isminizi Merkez Bankası’na taşıyor. Eğer emin değilseniz Merkez Bankasından kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün.

Merkez Bankasına yazılı olarak bir başvuru yapmanız ve dilekçenizde talebinizi açık bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Bu dilekçeyi büyük şehirlerde yer alan Merkez Bankası müdürlüklerine elden yapabilir veya posta yoluyla da gönderebilirsiniz.

Dilekçede yer alması gereken bilgiler;

Benzer Yazılar:  Akbank Kredi Hesaplama

– Ad Soyad, imza, yazışma adresi, T.C. Kimlik numarası, anne kızlık soy adı

– Dilekçe metninde kara listede yer alıp almadığınızı neden öğrenmek istediğinize dair bir kayıt.

– Fotoğraflı kimlik belgenizin bir fotokopisi (nüfus, ehliyet veya pasaport)

– eğer tüzel kişi için başvuruda bulunuyorsanız yetkili kişi veya kişilerin imzası ve imza sirkülerleri

Gerekmektedir.

Dilekçeyi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. İdare Merkezi Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü İstiklal Caddesi No:10 ULUS 06100-ANKARA, adresine iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı