Banka Haberi

İşsizlere Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde işsizlik sayısı artarken, borçları veya yeni bir iş için kredi başvurusu yapan binlerce kişi vardır. Peki ama işsiz olan bireylere kredi veren bankalar var mı ?

Yaklaşık 82 milyon insan nüfusunun yaşadığı ülkemizde, işsizlik her geçen gün daha fazla artarken, bireyler kısa vadeli çözüm üretmek için bankaları tercih ediyorlar. İşsiz olan kişilere kredi veren bankalar hangileridir. Bütün bankaların çalışma prensibi birbirine yakın olsa  da, devlet bankaları ve özel bankalar arasında ufakta olsa bazı esneklikler vardır. Bankalar müşterilerini seçerken sorunsuz olmasına veya en az sorunlu müşteriler ile çalışmak istemektedir.

Neticede kazancının bir çoğunluğunu faiz üzerinden kazanan banka, müşterisinin ödeme gücünün iyi olması ve uzun süreli müşterisi olarak devam etmesini istemektedir. Devlet bankaları müşteri konusunda diğer bankalara göre daha seçici davranmaktadır. Örneğin devlet bankalarında faiz tutarının diğer bankalara göre az olmasının nedeni kendi bünyesinde olmasının yanı sıra genelde kamu kurumlarında çalışan kişilere, belli bir maaş veya geliri olan bireylere hizmet vermesidir. Örneğin; Sigortalı bir iş yerinde çalışmıyor iseniz, Devlete ait olan bankalardan birine kredi başvurusu yaptığınızda diğer bankalara göre kredi çıkma ihtimali düşüktür. Özel bankalarda kredinizin çıkma ihtimali daha yüksektir.

Çalışmayan Kişilere Kredi Veren Bankalar ?

Herhangi bir iş yerinde çalışmıyorsanız ve daha önceden kredi kartı veya kredi kullanımınız yok ise, başvuru yaptığınızda kredinizin çıkma ihtimali çok düşüktür. Peki ama işsiz olan bir kimse hiçbir bankadan kredi alamaz mı ? Aslında alır ama burada ufak detaylar var bunu gözden kaçırmamak gerek. Örneğin; Bir birey uzun süre çalışma hayatından sonra işsiz kalması o kişinin kredi kullanamaması anlamına gelmez. Kişi çalışma hayatı boyunca bankalar ile ilişkilerini iyi bir boyuta getirmiş ise o birey bankanın iyi müşterileri olarak değerlendirilmektedir. Buradan çıkan sonuç ise kişinin işsiz kalması kredi çekmesinde engel teşkil etmeyecek olmasıdır.

Ek Geliri Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Bir iş veya kurama bağlı olarak çalışmıyorsunuz diyelim. Kendi işiniz var ama gelir beyan edemiyorsunuz, peki bu şartlar altında kredi çekebilirmisiniz ?
Bu sorularınızın cevabını verelim.Konumun ilk giriş bölümünde sigortalı çalışanlar, maaş bodrusu olan kişilerin kredileri daha kolay çekebileceğinden bahsetmiştim. Şimdi ek geliri olan kişilere hangi banka kredi verir bunlardan bahsedelim. Kendi işini yapan ve aylık geliri memur gelirinden fazla olan kişiler var ( esnaf olan kişilerden bahsetmiyorum) Burada anlatmak istediğim Örneğin; Herhangi bir ürün satışı yaparak para kazanan bir kişinin vergi levhası yok ise bunu bankaya ek gelir olarak gösteremez. Bankalar sürekli bi gelir isterler. Neticede siz bankaya ben şu kadar kazanıyorum dediğinizde onu garanti etmenizi isteyecektir. Bu yüzden satış yaptığınız bir ürün veya serbest bir meslekte çalıştığınızda elde edilen kazancın banka nezrinde hiçbir önemi yoktur. Ek geliri olan kişiler bu gelirlerini nasıl bankaya gösterebilirler ?  Kira gelirler, faiz gelirler ve buna benzer bir çok geliri bankaya ek gelir olarak sunabilirsiniz. Bankada kredi puan durumunuz Türkiye ortalamasının altında değilse, bankaya beyan etmiş olduğunuz ek gelir belgeleri ile kredinizin çıkma ihtimalini yükseltebilirsiniz.

Benzer Yazılar:  Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar

Maaş bordrosuz ve sigortasız çalışan kişilerin kredi çekmesi için iki seçenek bulunmaktadır. Birincisi İpotek karşılığında kredi çekmek, İkincisi ise gelir belgesi beyan etmeden İnternet üzerinden kredi başvuru yapmaktır.

İpotek Kredi

Konut, Arsa, Araç gibi kendinize ait olan varlıklarınızı ipotek ederek kredi çekebilirsiniz. Kredi başvurusu yapacağınız banka sizlerden taşınmazlara ait tapu bilgisi isteyecektir. Bu işlemleri yapabilmeniz için tapunun üzerinde herhangi bir şerh konulmamış olması gerekiyor.

İnternet Bankacılığı Kredi Başvurusu

En kolay yöntemlerden biri olan İnternet bankacığı veya mesaj yolu ile yapılan başvurudur. Sizlerden herhangi bir belge istemeden kredi çekmek istediğiniz miktarı ve kaç ay çekmek istediğinizi belirterek devam edebilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra bankanın sistemi otomatik olarak sizin sicilinizi inceleyecektir. Eğer banka yaptığınız işleme onay verirse kredi direk hesabınıza geçecektir. Kredi kartı veya Kredi başvurusu yaparken bu hususları dikkate almanızda yarar var. Bir bankadan kredi başvuru yaptınız o banka kredinize onay vermedi, başka bir bankadan tekrar başvuru yaptınız yine onay alamadınız, bu şekilde yaptığınız bütün başvurular sizlerin Kredi Puanınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bankaların sistemleri bir biri ile aynıdır bu yüzden başvurunuzun reddedildiğinde başka bir banka üzerinden kredi başvuru yapmayınız.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı