Kredi

Hayat Sigortaları ile İlgili Sorular

Hayat sigortası; olası bir kritik hastalık, kalıcı bir sakatlık veya vefat durumunda, kişinin kendisi ve ailesinin hayat standardını koruyabilmelerini sağlayan bir yatırım ürünüdür.

Kaç Çeşit Hayat Sigortası Vardır?

Genel olarak iki çeşit hayat sigortası vardır. Tam Koruma Hayat Sigortası; riskin gerçekleşmesi halinde poliçe kapsamına bağlı olarak sigortalıya veya kanuni vasisine maddi güvence sağlar. Birikim yaptırmaz ve teminat tutarları daha yüksektir.

Birikimli Hayat Sigortası; sigortalının finansal geleceğini planlamasını sağlar. Birikim yaptırır ve Tam Koruma Hayat Sigortası ürünlerine nispeten teminat tutarları daha düşüktür.

Hayat Sigortaları Teminatları Nelerdir?

Hayat sigortalarında vefat teminatı ana teminattır ve sigortalının vefat etmesiyle devreye girer.

Diğer ek teminatlar; kaza sonucu kalıcı sakatlık, kaza sonucu oluşan tedavi masrafları, hastalık sonucu kalıcı sakatlık, kaza sonucu vefat, kritik hastalıklar, işsizlik ve birikim teminatı.

Teminat Tutarını Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Sigorta şirketleri sigortalının yaşı, ödemek istediği tutar ve sigortalının beyanları doğrultusunda bir risk analizi çıkarır ve buna göre bir teminat tutarı belirler.

Hayat Sigortası Sözleşmesinde Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Sigorta sözleşmelerinde tarife özelliklerine göre, işletme masraf kesintileri, aracı komisyonu ve gider payı hesaplamaları kesintileri belirli oranlarda yapılmaktadır.

Hayat Sigortası Yaptıranlar için Vergi Avantajı Var mıdır?

Serbest meslek sahibi vergi mükellefi olan veya ücretli çalışan kişiler hayat sigortası için ödenen primleri vergi matrahından düşebilmektedirler.

Birden Fazla Hayat Sigortası Poliçesi Alınabilir mi?

Kişi kendi adına birden çok hayat sigortası poliçesi yaptırabilir.

Hayat Poliçesi Başkasına Devredilebilir mi?

Birikimli hayat sigortası poliçesi başkasına devredilebilir. Ancak birikim içermeyen uzun vadeli hayat sigortaları devredilemez.

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayat sigortası yaptırırken verilen beyanların eksiksiz ve doğru olmasına dikkat edilmelidir. Aksi bir durumda sigortacının sözleşmeden cayması veya ek prim alarak sözleşmeye devam etmesi söz konusu olabilir.

Benzer Yazılar:  Kredi Sicili Nedir? Kaç Yılda Temizlenir

Sigortacı, Sigortalı ve Lehtar Kimlere Denir?

Hayatı üzerine, prim ödemek koşuluyla sigorta sözleşmesi yapan kişiye sigortalı, bu bağlamda sigorta işlemini gerçekleştiren kişiye sigortacı, sözleşmede taraf olmamasına rağmen lehine sigorta yapılan ve risk faktörünün gerçekleşmesiyle beraber tazminat isteme hakkına sahip olan kişiye lehtar denilmektedir.

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı