Banka Haberi

EFT Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Milyonlarca insanın kullanmış olduğu İnternet bankacılığı işlemlerinde en çok kullanılan Eft para transferleri ve tüm detaylar yazının devamında.

Ülkemizde bir çok insanın aktif olarak kullanmış olduğu banka hesapları son zamanlarda İnternet ve mobil bankacılığın kullanım oranı hızla artmaktadır. Bunun nedeni ise bizlere bir çok kolaylığı berberinde getirmesidir. Örnek verecek olursak İnternet bankacılığını kullanan bir kişi Motorlu taşıtlar vergisi ödemesinden tutunda doğal gaz, elektrik, su gibi temel kullanımlarının ödemelerinde masraf vermeden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler. Ülkemizde bundan 10 yıl önce, fatura ödemesi veya kurum ödemelerimiz ile ilgili bir çoğumuz ödeme noktalarını veya banka gişelerini kullanmamızın nedeni mobil veya İnternet bankacılığının bilinirliğinin olmamasıdır.

EFT Nedir ?

Aktif olarak kullanmış olduğumuz İnternet bankacılığı hesaplarımızda bizlere sunulan hizmetlerin başında gelen Havale ve Eft işlemleri gelmektedir. Öncelikle Eft nedir ?  Elektronik Fon Transferi yani Eft, bankanızda bulunan vadesiz hesabınızdan başka bir bankanın hesabına para aktarımıdır.Örneğin:  A bankanızda bir hesabınız var, siz bu hesabınızdan B bankanıza yani başka bir bankaya para göndermek istediğiniz  de, yaptığınız bu işleme Eft adı verilir. Burada yaptığınız işlem kendi hesaplarınız olsa da bankalar aynı olmadığı sürece kendinize gönderdiğiniz para Eft olarak yansıyacaktır.

EFT Nasıl Yapılır ?

Eft nedir sorunun cevabını verdikten sonra, EFT nasıl yapılır bu sorumuzun cevabını verelim. İnternet bankacılığı hesabınıza kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Para Transferi bölümüne gelerek EFT kısmını seçmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ödeme transferini yapacağınız hesaba ait bilgileri sizlere istenen kısımlara girmelisiniz. İ ban veya hesap şube kodu, hesap numarası bilgilerini girerek ödeme yapabilirsiniz. Bunların içinde en sağlıklısı İ ban numarası olarak girdiğiniz ödemedir. EFT işlemlerinizi gerçekleştirmek için karşınızdaki hesabın başka bir bankada yer alması gerektiğini de unutmayalım.

EFT Saati Kaça Kadar ?

Birbirinden farklı bankalar arası para transferinin gerçekleştirildiği ödemelere Elektronik Fon Transferi yani EFT denir. Bankanızdan yaptığınız EFT işlemi bankaların belirlemiş olduğu mesai saatleri yani ( hafta içi 09:00 -16:00)   içerisinde göndermiş olduğunuz hesaba yansıyacaktır. Eft ödemesi yapıldığında direk hesaba geçmesi zaman alabilir. Tatil günlerinde eft işlemi yapıldığında ödeme hesaba ne zaman geçer. Cumartesi veya Pazar günleri yaptığınız EFT işlemleri pazartesi günü mesai saatleri içerisinde hesaba geçer. Resmi tatil günlerinde bir sonraki iş günü eft saati içerisinde hesaba yansır.

Benzer Yazılar:  Enpara Eft Saatleri 2020

EFT Saatleri Örnek Tablo

Eft Satleri
Eft Saati

EFT İşlem Ücretleri ?

EFT işlem ücretleri her bankanın uygulamış olduğu fiyat üzerinden gerçekleştirilir. İnternet bankacığı üzerinden yapmış olduğunuz eft ücreti ile Atm üzerinden yapılan eft tutarı aynı değildir. Bu oran her ikisinde farklılık göstermektedir. Online İnternet bankacılığı işlemlerinden yapılan Eft ödemesi Atm üzerinden yapılan eft ödemelerine göre daha hesaplıdır.  Her bankanın belli kriterlerine uyan özel müşteri olarak adlandırılan kişilerden eft ve havale ücreti alınmaz.  Aşağıdaki tabloda örnek bankalara göre örnek EFT tutarları yer almaktadır.Not: Aşağıda belirtmiş olduğumuz rakamlar bankalara tarafından belirlendiğinden dolayı en doğru bilgiyi EFT işleminizi yapmadan önce işleme ait banka tarafından bilgi edinebilirsiniz.

Örnek Tablo

Eft Ücretleri
Eft Ücret Tablosu

 

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı