Kredi

Doğum Yapan Annelere Devlet Desteği Kaç Para?

Doğum Yapan Anneler Ne Kadar Devlet Desteği Sağlamaktadır

Doğum yapan annelere maaş verilmesi, devlet tarafından hayatımıza 2015 yılında girmiş bulunmakta. Bu sayede doğum yapan anneler, bazı ihtiyaçlarını görmek adına bu maaşa hak kazanırlar. Her gebelik döneminde daha fazla ücret ödenmektedir. İş göremez ödeneği sağlanan hanımlar, birkaç başvuru doldurduktan sonra gelir sağlayabilirler. Annelere sağlanan destekler yeni yılla birlikte oldukça yükseldi. Asgari ücret alan bir kişinden bile daha fazla devlet desteği sağlanmaktadır.

Çünkü yapılan araştırmalara göre, kariyer planı içinde hanımlar çocuk yapmaktan vazgeçiyor. Diğer taraftan bazı nedenlerden ötürü maddi olanak sağlanamayan anneler için büyük bir destek anlamı taşımaktadır. Bebekler oldukça masraf çıkarmaktadırlar, tek başına biri için çok zor koşullar meydana gelecektir. Bu tarz konulardan dolasıyla gelişim sağlanmış ve hassasiyet artmıştır. Düzenli olarak kullanılmakta olan tüm alanlar aynı zamanda bebek içinde oldukça önemlidir.

Doğum Yapan Anneler Ne Kadar Devlet Desteği Sağlamaktadır?

Devlet tarafından sağlanan doğum paraları durum ve çocuk sayısına göre şekil değiştirmektedir. Temel olarak bakıldığında yapılacak ödemeler doğum sonrası, süt parası ve çocuk yardımı olarak karşımıza çıkıyor. Doğum yapan tüm anneler doğum parasına sorunsuz bir şekilde ulaşmaya hak kazanıyor. Buna göre ilk çocuk için herkese 300TL ödenmektedir. İkinci bir çocuk sahibi olmanız halinde 400, üçüncü ve üzerinde çocuk sahibi olanlar 600TL yardım sağlanıyor. Yeni doğmuş olan çocuğunuz için Aile Bakanlığı ve kaymakamlıklara başvuru yapılması gerekmektedir. T.C kimlik numaranızla internetten başvuru yapabilirsiniz.

En yüksek rakamlar her zaman için çalışan olarak gözüken anneler için verilmektedir. Çalışmış olduğu yerden ne kadar maaş alıyorsa 112 gün normal çalışan mesaisinde ödeme almaktadır. 2 aya yakın bir döneminde ücretini peşin almaktadırlar. 2018 yılında en az tutar 5050TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılındaysa bu rakam en aşağı olarak 6367 lira olarak ayarlanmış durumda. Bazı durumlarda 40.000TL kadar bile ödemeler yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Doğum yapan kadınların çalışıyor olması aynı zamanda miktarların daha fazla artmasına neden olmaktadır.

Benzer Yazılar:  Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Emzirme Parası Nedir? Nasıl Temin Edilir?

Doğum yapanlar için ödenen süt paraları hakkında düşük olması veya az gelmesi hakkında tartışmalar hep devam etse de, birçok kişi tarafından yeterli bulunmakta. Geçen sene 149 lira olan bütçe, 187 liraya çıkartılmıştır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta tam olarak sigorta olmalıdır. Sigortası olmayan annelerin başvurusu geri çevrilecektir. Fakat eşi sigortalı bir işte çalışıyorsa, doğumdan tam 5 yıl süreye kadar bu haktan yararlanabilmektedir. Direk olarak banka hesabına ya da PTT yoluyla elinize ulaşacaktır. Her geçen sene biraz daha maaşların artması ve ödeneklerin farklı kanallarla da olsa iletilmesi bekleniyor.

Doğum Parası İçin Nerelere Başvurulması Gerekmektedir?

Doğum parasından faydalanmak için başvurular yapılması gerekmektedir. Doğum kaydı yapılması sizin adına işlemleri sonlandırmayacaktır. Kendiniz, isterseniz eşiniz tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına müracaat etmeleri gerekmektedir. Çok kısa birkaç işlem ve bilgi formu doldurmanız istenecektir.

Bu aşamadan sonra PPT aracılığıyla kimliğinizi göstererek, paranızı temin edebilirsiniz. Düzenli olarak kullanılmakta olan ve diğer taraftan bilinmesi gereken bir nokta, doğumdan bir gün sonra gidilmesi mecburi değildir. Bazı ödemlere yıllar sonra bile başvursanız, yine adına biriken parayı kullanmış olursunuz. Doğum yapan annelere maaş ödemesi konusu birçok kişi için çok hassas hesaplara göre şekillenmektedir.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı