Yardim Parası

Çoçuk Parası Nereden Alınır

Çocuk parası nereden alınır? Yeni doğum yapan anneler başvuruyu nereye yapmalılar şartları nelerdir?

Her doğum yapan Annenin faydalanabileceği destekler arasında yer alan çocuk parası, bütün destekler gibi bazı şartlar ve niteliklere göre verilmektedir. Başvuru yapmak için neler gerekli onlara göz atalım.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Doğum yapan Anneler bulundukları bölgelere ait Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına başvuru yapmaları gerekmektedir. İlçelerde olan kişiler ise başvurularını kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapmaları gerekiyor. Başvuru işlemlerinizi yapmanız için çocuğun hayatta olması şarttır.  Bebeğin kimlik bilgileri ile birlikte bağlı olduğunuz kurumlara giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Alma Şartları ve Tutarları

  • Çocuk parasından faydalanmak için doğum yapan Annelerin doğumlarını 2015 yılı ve öncesinde yapmış olmaları gerekmektedir.
  • Örneğin; 2014 yılında bir doğum gerçekleştirdiniz, daha sonra 2016 yılında 2. çocuğunuzu dünyaya getirdiniz. Devlet desteği olarak verilen çocuk parası ikinci çocuğunuz için geçerli olacaktır.
  • Yapılacak olan yardımlar tek sefere mahsustur. Aylık veya yıllık olarak yardım yapılmamaktadır.
  • Çocuk sayısına göre alacağınız çocuk paraları değişkenlik göstermektedir.
  • 1. Çocuk için ödenecek tutar: 300 TL
  • 2. Çocuk için ödenecek tutar: 400 TL
  • 3. Çocuk için ödenecek tutar: 600  TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk parası detaylarına e devlet üzerinden takip edebilirsiniz. E devlet girişi yapabilmeniz için postaneden şifre almanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna çocuk parası yaparak ilgili ekrana ulaşabilir durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Süt Parası Nedir Nasıl Alınır ?

Doğum yapan Annelerin neredeyse tamamı çocuk parası desteğinden faydalanırken süt parası yardımından sadece çalışan Anneler faydalanmaktadır. Doğum ödeneğinden farklı olarak yapılan bu ödemede Annenin 4A veya 4B li olarak çalışma şartı aranmaktadır.

Emzirme ödeneği yardımı ise süt parası şartlarına uygun olan Anneler için verilmektedir. Bu şartlar ise Eşi sigortalı olarak çalışmaya devam eden anneler, annelik sigortası kapsamında sigortası aktif olarak devam eden anneler süt parası desteğinden faydalanabilirler.

Doğum işlemi tamamlanmış olan annelere ait bilgiler bulundukları sosyal yardımlaşma kurumlarına iletilir. Her ne kadar bu durum hastane tarafından takip ediliyor olsa da, süreci takip etmeniz faydanıza olacaktır. Doğum yapan annenin emzirme ödeğini alabilmesi için 5 yıl süre zarfında başvuru yapması gerektiğini unutmayalım. Süt parası için ödenecek tutar 149 TL olup sadece tek seferliğine ödeme yapılacaktır.

Süt Parası Başvuru için Evraklar

4A veya 4B olarak çalışan annelerin çocuk emzirme ödeneğine başvuru yapmaları için aşağıdaki belgeleri kurumlara teslim etmeleri gerekmektedir

  • Süt parası almak için talep dilekçesi( kurum içerisinde doldurulabilir)
  • Doğum raporuna ait evrak.
  • Anne ve babaya ait olan nüfus cüzdanı fotokobisi ile teslim edilmelidir.

Doğum Parası Sorgulama Ve Alma İşlemleri

Yukarıda belirmiş olduğumuz nitelikleri taşıyan tüm anneler çocuk parası ve emzirme ödeneği ( süt parası ) alabilirler. En pratik şekilde e devlet üzerinden giriş yapıp sorgulama işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Doğum yapan anne başvuru yaptıktan sonraki süreci devletin resmi sitesi olan e devlet İnternet sayfasını ziyaret ederek tüm bilgilere ulaşabilirler. E devlet üzerinden bilgilere ulaşamadığınız taktirde sosyal yardım kurumları olan 183 ve 184 numaralı hatlardan ulaşım sağlayarak durumunuz hakkında net bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı