Kredi

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

Çalışmayan anneler için doğum parası yakın sayılacak bir geçmişten beri ödenmektedir. Yeni yasayla birlikte doğum yapan annelerin artık maaş yapması gerekliliği bildirildi. 2015 yılından bu yana sunulan koşullara uyan annelerin doğum parası almasına hüküm verildi. Çünkü hayat koşullarının getirdiği gerekçelerden ötürü, müşkül durumda olunması devlet desteği sağlanmasına vesile oldu. Doğum yapılan her bebek için daha fazla maaş ve imkan sunulmakta.

Fakat ön görülen koşullara uymamanız veya gereklilikleri yerine getirmemeniz halinde konu hakkında saf dışı kalabilirsiniz. Ancak doğum yapan herkesin böyle bir hakkı bulunduğunun farkında olun. Yapmanız gerekenler oldukça basit ve kolaydır. Ödemeler hakkında sorun çıkarılması adına bir eylem bulunmamaktadır.

Doğum Yapan Anneler Çalışmasa da Maaş Alabiliyor mu?

Doğum yardımı alınması için öncelikli olarak yapılması gerekenler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına dilekçe vermesi gerekmektedir. Bazı nedenlerden ötürü anne gidemiyorsa, eşi veya yakın akrabaları da müracaat edebilirler. İlde yaşayanlardan aynı zamanda Sosyal Hizmetlere başvuru yapabilmekteler. İlçede yaşayan anneler direk olarak kaymakamlıktan başvuru yapabilir ve maaş desteğinden faydalanabilirler.

Çalışmayan annelerin aldıkları doğum paralar çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Birinci çocuk, ikinci çocuk ve üçüncü çocuk gibi sıralamalar yapılmaktadır. Bakıldığı zaman anneler için her yeni çocuk daha fazla masraf ve olanak kaybı anlamına gelmektedir. Sağlıklı bireyler yetiştirmek adına sağlanan destek ve bununla birlikte gösterilmekte olan ilginin karşılığının verilmesi anlamı taşımaktadır.

Çalışmayan anneler başvuru yaptıktan sonra cevap olarak bir tarih alamamışlarsa, hemen Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı merkezlerine gidip rahatlıkla bilgi alabilirler. Bununla birlikte telefon aracılığıyla da hızlı bir şekilde haber alabilmektedirler.

Çalışmayan Anneler Maaşlarını Nereden Hangi Yolla Almaktadır?

Çalışmayan anneler doğum parası için müracaat edecekleri yerler genel anlamla da PTT aracılığıyla gerçekleşmektedir. Adınıza direk olarak aktarım yapılmaktadır. Doğum parası alacak kişi, kendi kimliğiyle rahatlıkla ücretlerini tahsil edebilmektedir. Doğumdan 2 ay sonra veya daha sonrada gitmenizde bir sorun yaşanmayacaktır.

Benzer Yazılar:  Doğum Yapan Annelere Devlet Desteği Kaç Para?

Süt parası olarak bilinen ödenek bu kapsamın dışında kalmaktadır. Bu durumdan faydalanmak için ayrı bir başvuru yapmanız gerekiyor. Çalışmasanız da sigortalı olarak 178TL olan maaşı alabilirsiniz. Sigortalı değilseniz, eşiniz çalışıyorsa yine bu fırsatı değerlendirebiliyorsunuz. Ev hanımlarının doğum nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar sebebiyle, bu tarz işlemler genel olarak eşler tarafından da hal olabilecek konulara getirilmektedir.

Doğum parası hakkında bilinmesi gerekenlerin başında bu paranın hiçbir vergi ve hacze tabi tutulmadığıdır. Bu maaşı resmi olarak almanız halinde, hiçbir şekilde müdahale edilemez. Durumun hassasiyeti üzerinde devlet birimleri çok dikkatli yaklaşmaktalar. Çalışmayan anneler için doğum parası hakkında koşul ve bilgiler bu maddelerden oluşmaktadır.

Etiketler

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı