Kredi

2019 Daire Kredileri

Konut, kişilerin en temel ihtiyaçlarındandır. Yaşamak için konut kiralamak en geçerli yöntemlerden biri olsa da bireylerin hayalini kendi malları olan konutlarda oturmak süsler. Yaşam şartlarının üst seviyelere çıkarılabilmesi için de kira ödemek yerine konut sahibi olmak daha avantajlıdır. Kişinin gelirlerinden tasarruf ederek yaptıkları birikimlerle konut sahibi olabilmesi çok uzun yıllar gerektirebilir. Bu sebeple en kısa sürede konut sahibi olabilmek için kullanılan yöntemlerden biri de bankalardan konut kredisi almaktır. Böylece kişi genellikle aldığı konutta otururken kira ödemeyerek tasarruf eder ve kira öder gibi kredi borcunu ödeyebilir.

Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi alınırken göz önüne alınacak en büyük kalem, aylık gelir ve aylık giderdir. Aylık gelir, net ele geçen gelir olarak düşünülmeli, ihtimal dahilindeki (zam alınması, ek iş yapılması gibi) gelirler göz önüne alınmamalıdır. Kişinin kredi taksit ödemelerini rahat yapabilmesi için aylık temel giderlerinin miktarını belirlemesi şarttır. Bunun yanı sıra oluşabilecek beklenmedik giderlerini de hesaba katması ve bunlar için de bir miktar tasarruf yapması gerekir. Çünkü ödenemeyen kredilerde başlıca nedenlerden biri öngörülmeyen giderlerin gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca alınacak evin seçimi önemlidir.

Kredi Alınacak Bankanın Seçimi

Öncelikle birden fazla bankanın kredi verme şartları mutlaka araştırılmalıdır. Ancak bu şekilde olabilecek en düşük faizle konut kredisi alabilmek mümkün olur. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da kredi masraflarıdır. Bu masraflar her bankada farklı uygulanmaktadır. Bankalar müşterilerinin taleplerine en uygun şartlarla cevap verebilmek için birçok kredi seçeneği ve özel ödeme planları oluşturmaktadır. Aylık ödeme gücü dikkate alarak bu özel ödeme planlarından kişiye en uygun olanını seçerek banka ile bu ödeme planı üzerinden anlaşma yapılabilir.

Faiz Oranları

Faiz oranları konut kredilerinde en belirleyici kriterdir. Faiz oranlarının belirlenmesinde çeşitli faktörler rol oynar. Bunlardan başlıcaları, piyasalardaki ve dövizdeki dalgalanmalar, enflasyon, paranın arz ve talebindeki değişiklik olarak sayılabilir. Konut kredisi almayı düşünen kişilerin, genel ekonomik şartları takip ederek konut kredisi faiz oranlarının düştüğü zamanları beklemesi menfaatine olacaktır.

Benzer Yazılar:  2019 SSK Doğum Parası Nedir Nereden Talep Edilir?

Ahmetcan Dinar

Yaklaşık olarak 12 yıldır web site işleri ile uğraşmaktayım. Wordpress kurulum, düzenleme ve hızlandırma işlemlerini yapmaktayım. Aktif olarak Kredi haberleri, Banka haberleri türünde içerik üretiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı